hormon wzrostu

Hormon wzrostu jest hormonem, który syntetyzowany jest przez przysadkę mózgową. Wielkość syntezy zmienia się wraz z rytmem dobowym, a wpływ na nią ma również sama płeć czy wiek dziecka. Skutkami nadmiaru lub niedoboru hormonu wzrostu będą inne u dzieci w okresie dojrzewania, a inne u dorosłych. Jaka jest rola tego hormonu w organizmie? Jakie konsekwencje ciągnie za sobą niedobór hormonu wzrostu u dzieci i u dorosłych? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hormon-wzrostu-konsekwencje-niedoboru-i-nadmiaru/ 

Hormon wzrostu – funkcja w organizmie 

Hormon wzrostu odpowiada za wspomaganie procesu wzrostu na drodze wydłużenia kości długich oraz przyrostu masy ciała. Jego funkcjami w organizmie jest również wspomaganie syntezy białek, czyli działania anaboliczne. 

Co więcej hormon ten wykazuje również działanie lipolityczne, które aktywuje procesy spalania tkanki tłuszczowej. 

Innymi funkcjami hormonu wzrostu mogą być aktywowanie podziałów komórkowych, regulowanie gospodarki węglowodanowej, a także wspomaganie procesów pamięci i koncentracji. 

Hormon wzrostu wpływa również na funkcjonowanie układu immunologicznego, a także pobudza erytropoezę, czyli powstawanie krwinek czerwonych w organizmie. 

Zbyt niski poziom hormonu wzrostu u dzieci i dorosłych 

Niedobór hormonu wzrostu wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Konsekwencje niedoboru tego hormonu u dzieci i u dorosłych mogą być inne. W przypadku niedoboru hormonu u dzieci, stwierdzone jest spowolnienie wzrostu. Niski wzrost towarzyszy również zaburzeniem gospodarki węglowodanowej lipidowej, które mogą ostatecznie prowadzić do rozwoju zaburzeń takich jak cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także otyłość. 

W przypadku niedoboru hormonu wzrostu u dorosłych, zaobserwowane są nieprawidłowości takie jak: 

  • spadek witalności i zmęczenie
  • zmniejszenie wydajności fizycznej
  • zwiększenie insulinoodporności
  • hiperlipidemia
  • przesuszenie skóry
  • zaburzenie funkcji nerek
  • spadek gęstości mineralnej kości
  • otyłość brzuszna
  • stany lękowe i depresja 

Przyczyną zmniejszenia się stężenia hormonu wzrostu mogą być niekorzystne czynniki genetyczne oraz schorzenia przysadki i podwzgórza. Mogą być one spowodowane na przykład urazami głowy lub hemochromatozą. 

Zobacz też: http://mydlanyraj.pl/oksytocyna-jaka-jest-jej-rola-w-organizmie/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here