jak się nie odwodnić?
fot. Pexels.com

Nasze ciało aż w 75% składa się z wody, dlatego ta jest nam niezbędna do życia. Wodę tracimy podczas oddawania moczu, pocenia się, płaczu, a nawet oddychania. Jeśli nie uzupełniamy regularnie płynów, nasz organizm szybko sygnalizuje ich deficyt. Jakie są objawy odwodnienia? Czy niski poziom wody w naszym ciele jest groźny dla zdrowia? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/odwodnienie-co-powinienes-o-nim-wiedziec/

Jak organizm może się odwodnić?

Najczęstszą przyczyną odwodnienia jest oczywiście zbyt mała ilość przyjmowanych płynów. Za niski poziom wody w organizmie mogą również odpowiadać inne czynniki. Podczas pocenia się tracimy spore ilości H2O – pot schładza organizm, gdy jest wystawiony na wysoką temperaturę powietrza i intensywną aktywność fizyczną, dlatego nasze pokłady wody są wtedy mocno eksploatowane. Odwodnić możemy się także podczas choroby. Wymioty i ostra biegunka mogą utrudnić nam efektywne nawadnianie się. W ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu, a nawet śmierci. Za odwodnienie ciała może odpowiadać też częstomocz, który jest spowodowany przez cukrzycę lub stosowanie leków

Jakie są objawy odwodnienia?

Gdy jesteśmy odwodnieni, nasz organizm nam to sygnalizuje, wzbudzając w nas uczucie pragnienia. W początkowej fazie nasz mocz staje się ciemniejszy, a jego objętość ulega redukcji. Z biegiem czasu możemy zauważyć wyraźną suchość w ustach, bóle głowy, zmęczenie i osłabienie mięśni. Przy mocniejszym odwodnieniu występują dreszcze, brak potliwości, pomarszczona cera, gorączka, niskie ciśnienie krwi, a nawet utrata przytomności.

Czy odwodnienie może zagrozić zdrowiu?

Długotrwałe odwodnienie organizmu może skutkować pewnymi powikłaniami. Długo utrzymujący się niski poziom wody w ciele prowadzi do problemów z nerkami – można nabawić się między innymi niewydolności nerek, kamieni nerkowych czy infekcji układu moczowego. Brak równowagi elektrolitów w organizmie może również skutkować intensywnymi napadami drgawek. Permanentne odwodnienie zmniejsza też objętość krwi, co prowadzi do niedotlenienia tkanek.

Zobacz także: http://mydlanyraj.pl/atrakcyjnosc-a-choroba-nowotworowa/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here