Jak dobrać idealny procesor?

Niezależnie od tego czy budujemy nowy komputer stacjonarny, czy tylko zastanawiamy się nad kupnem laptopa musimy poważnie zastanowić się nad jego komponentami. Wybór karty graficznej zazwyczaj jest całkiem prosty. Im droższa i oznaczona wyższym numerkiem, tym, zazwyczaj, lepsza. Tak samo kości pamięci ram, uogólniając można powiedzieć, że im więcej GB tym lepiej. Natomiast minęły już czasy kiedy wydajność procesora określało się tylko na podstawie tego ile gigaherzów wynosi jego taktowanie. Staje się więc przed poważnym dylematem: zainstalować w komputerze i7, oszczędzić i kupić i5, czy może w ogóle kupić procesor od AMD?

No ale po kolei. Jeśli chcemy wiedzieć jaki procesor wybrać do swojego komputera musimy ustalić jak właściwie taki procesor działa.
Procesor to układ odpowiedzialny za wydawanie poleceń innym układom znajdującym się w komputerze. Pobiera dane z pamięci operacyjnej i interpretuje je jako rozkazy, które potem wykonuje. Obecnie większość procesorów to tak naprawdę kilka procesorów działających wspólnie jako jedna jednostka. Zamknięte są razem w jednym mikroukładzie, stąd też nazwa „mikroprocesor”.
Procesory wielordzeniowe mogą osiągnąć znacznie większą prędkość niż jednordzeniowy, dlatego ostatnimi czasy zaprzestano tworzenia układów z coraz wyższym taktowaniem, a zaczęto skupiać się na zwiększeniu liczby rdzeni i optymalizacji ich pracy.

Dużo słyszy się teraz o 64 bitowych procesorach i systemach, ale żeby wyjaśnić tę ich cechę musimy zagłębić się trochę w szczegóły działania procesorów.
Z RAMu do rejestru akumulacji wczytywane są instrukcje w postaci kodu maszynowego. Tam dekoder rozkazów przekształca kod binarny w instrukcje aktywujące odpowiednie układy. Jeśli do wykonania rozkazu potrzebne są dodatkowe dane to doczytywane są one z dysku twardego lub pamięci przenośnych.

Wspomniany powyżej kod maszynowy ma duże znaczenie przy omawianiu parametrów procesora, bo szerokość słowa maszynowego w dzisiejszych czasach może wynosić 32 lub 64 bity. Stąd właśnie wzięło się takie określanie wydajności podobnych układów.
Oprócz wydajności procesora ważne jest też jego taktowanie, czyli czas wykonywania pojedynczego rozkazu. W przypadku procesorów w komputerach stacjonarnych taktowanie można ustawić ręcznie, ale należy pamiętać, że zwiększanie taktowania zwiększa też pobór prądu i wytwarzaną przez procesor temperaturę. Należy bardzo uważać „podkręcając” taktowanie procesora na własną rękę.

Tak więc skoro wszystko to już wiemy możemy wreszcie odpowiedzieć sobie jaki procesor wybrać. Na rynku działa właściwie tylko dwóch dużych producentów procesorów. Intel i AMD. Choć technologie obu tych producentów wciąż się zmieniają i wypuszczają kolejne wersje sprzętu, laicy zazwyczaj nie posługują się ich nazwami kodowymi. W przypadku Intela mówi się raczej o procesorach i3, i5 oraz i7, a u AMD o Ryzenie 3, 5 i 7. Numeracja ta bardzo ułatwia nam zadanie.
„Trójki” to modele budżetowe, zazwyczaj tylko dwurdzeniowe.
„Piątki” to modele mainstreamowe, zazwyczaj wystarczające dla zwykłego użytkownika. Zazwyczaj cztero lub nawet sześciordzeniowe.
„Siódemki” to modele nastawione na największą wydajność, idealne do pracy z bardzo zasobożernymi programami jak np. Photoshop czy nawet oprogramowanie naukowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here