O adresie ip słów kilka

Zakupy przez internet zdają się dla większości z nas absolutną normą. Alternatywa dla tradycyjnych zakupów stacjonarnych jest obecna we wszystkich segmentach sprzedaży. Nikt chyba już nie pyta o zalety płynące z tego rodzaju zakupów.

Trudno powiedzieć, od czego się zaczęło, ale z pewnością do popularności tego typu sprzedaży przyczyniły się ogromne portale wielobranżowe, w których można kupić mydło i powidło. Bardzo popularne stało się kupowanie droższych sprzętów na zagranicznych stronach. Oszczędność pieniędzy w takich wypadkach bywa dość znacząca. Jednak na naszych rodzimych stronach bardzo prężnie działają firmy z rozmaitych segmentów sprzedaży.

Dziś w internecie kupimy dosłownie wszystko. Oczywiste jest, że zakupy stacjonarne nadal w niektórych przypadkach są lepszym rozwiązaniem. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju rzeczy, które chcemy przymierzyć, dotknąć, dopasować do ręki. Jak wiele byśmy nie czytali opisów, to nic nam nie zastąpi zobaczenia produktu na żywo. Swoboda zakupów online to również możliwość zwrotu bez podania przyczyny. Jest to odpowiedź na taką właśnie przeszkodę w niemożności dotknięcia kupowanego przedmiotu. Jednak wiadomo, że jest to sytuacja, która spowoduje wydłużenie całego procesu zakupy.

Prawdopodobnie mało kto zastanawia się, jak wyglądają takie zakupy od strony technicznej. Nie odbyłoby się to na pewno, gdyby nie pewny sposób identyfikowania komputerów i urządzeń mobilnych. Być może ktoś już zastanawiał się, jakie mam IP? Ta wiedza nie jest potrzebna nam na co dzień i z pewnością żaden sprzedawca o to nas nie zapyta. Jednak sama wiedza o tym, że coś takiego istnieje, do czego się wykorzystuje, daje nam plus dziesięć punktów do wiedzy o technologii internetowej.

Przede wszystkim taki adres IP to nic innego jak ciąg cyfr, które pozwalają określić dany serwer. Nie jest to zatem dokładnie numer urządzenia, z którego korzystamy, ponieważ adres IP może się zmieniać. Ta zmiana zależy od sieci, do jakiej jesteśmy podłączeni. Jednak wystarczy wiedzieć, że taki adres jest potrzebny, aby można było identyfikować nas w sieci. Bez tego zrobienie zakupów nie byłoby możliwe.

Sprawdzenie takiego adresu IP zależy od systemu operacyjnego, na jakim pracuje urządzenie. Najbardziej popularny MS Windows potrzebuje zaledwie kilku ruchów. Klikamy „Start”, a następnie uruchom i w oknie dialogowym wpisujemy komendę cmd, a w wierszu poleceń ipconfig/all. Po chwili pojawi nam się ciąg różnych adresów, ale nasz będzie pod nazwą „adres IP”.

Jeśli obawiacie się, że ktoś może was zlokalizować po adrsie IP, to o ile nic nie przeskrobaliście, to nic wam nie grozi. Korzystając z powszechnie dostępnych metod, nie można dokładnie zlokalizować osoby, ponieważ te adresy IP, pokazują lokalizację dostawcy lub też serwera. Z takich miejsc internet jest dostarczany do naszych domów i nie pokazuje samego miejsca naszego zamieszkania. Jednak jeśli macie coś na sumieniu to wiedzcie, że odpowiednie służby dysponują sprzętem, który pozwoli was zlokalizować, a raczej urządzenie, z którego korzystacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here