Akcyza za samochód z zagranicy

Osoby sprowadzające samochód zza granicy muszą zapłacić akcyzę. Jest to podatek, którego wartość zależy w głównej mierze od pojemności silnika i wartości pojazdu. W gruncie rzeczy ustawa przewiduje dwie stawki akcyzy wynoszące 3.1 i 18.6 procent.

Akcyza – dodatkowy koszt zakupu

Biorąc pod uwagę powyższe stawki nie jest tajemnicą, że podatek akcyzowy (nie tylko na samochody) budzi w Polsce spore emocje. Wynika to między innymi z faktu, że motoryzacyjny rynek polski może sprowadzić w ciągu roku aż 800 tysięcy pojazdów (tak na przykład było w 2020 roku). Stawki podatku akcyzowego są obliczane na podstawie kwoty zakupu, która znajduje się na umowie kupna – sprzedaży. Jeśli pojemność samochodu jest niższa lub równa 2.0 litrom to stawka podatku akcyzowego wyniesie 3.1 procent. Jeśli zaś pojemność silnika jest większa, to jego nowy właściciel będzie musiał zapłacić aż 18.6 procent, czyli tak naprawdę prawie jedną piątą wartości auta.

Co nowego w akcyzie?

Niedawno zostały wprowadzone pewne zmiany w akcyzie, na których skorzystali właściciele pojazdów z silnikami hybrydowymi. Stawkę 9.3 procent zapłacą posiadacze klasycznych hybryd HEV, które nie mogą być ładowane z gniazdka, a także posiadacze tzw. miękkich hybryd MHEV, których silnik spalinowy ma pojemność od 2.0 do 3.5 litra. Taką samą stawkę muszą zapłacić osoby, które posiadają ładowaną hybrydę PHEV, której silnik ma pojemność między 2.0 a 3.5 litra. Stawka 1.55 procent obowiązuje z kolei właścicieli hybryd klasycznych (HEV), które nie mogą być ładowane z gniazdka, a także miękkich hybryd MHEV, które mają silnik spalinowy do 2.0 litra.

Gdzie zapłacić akcyzę?

W ciągu 14 dni od sprowadzenia auta z zagranicy do Polski, jego nowy właściciel musi złożyć wypełnioną deklarację AKC-U/S. Kwotę akcyzy wpłaca się z kolei na konto Urzędu Skarbowego. Jest to istotna zmiana w odniesieniu do starszych przepisów, gdyż wcześniej można było ją wpłacić wyłącznie na konto Urzędu Celnego. Termin na spłatę tegoż zobowiązania wynosi maksymalnie 30 dni.

Czy akcyzy można nie płacić?

Osoba sprowadzająca auto z zagranicy nie musi w niektórych przypadkach płacić akcyzy. Z takiej sytuacji mogą skorzystać np. osoby, które zdecydowały się na zakup auta mającego minimum 30 lat. Dla przykładu, akcyza na samochody z USA będzie miała wartość 0 procent, jeśli inwestor z Polski zdecyduje się na zakup amerykańskiego klasyka (np. w celach inwestycyjnych).

Podsumowując, akcyza na samochody sprowadzane z zagranicy to dość duży wydatek, który trzeba wliczyć w koszt zakupu pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here