Czy to na pewno ciąża?

Wszystko jest dobrze i nagle zaczynamy się dziwnie czuć. Ja dowiedziałam się o swojej ciąży w 5 tygodniu. Z czego przez około 2 tygodnie myślałam, że dopadło mnie jakieś przeziębienie i nie chce opuścić. Z racji tego, że był to czas przed świąteczny, zagoniona wirem pracy nie miałam czasu nic z tym zrobić. Cały czas było mi zimno, miałam brak apetytu i co najbardziej mi dokuczało to senność. Byłam skłonna do tego, aby w czasie wykonywania jakiegoś zajęcia, po prostu zasnąć. Po świętach postanowiłam zrobić test ciążowy, bo to dziwne samopoczucie i do tego spóźniająca się miesiączka nie dawały mi żyć. No i bingo. Dwie kreski. Chwile szczęścia i radości nie do opisania. W takim razie przyjrzyjmy się bliżej, jakie są objawy ciąży.
1. Nudności i wymioty. Są to objawy, które dokuczają kobietom zwykle rano i wieczorem, rzadziej w ciągu dnia. Powinny ustąpić w pierwszym trymestrze, jednak nie zawsze tak jest.Bywają przypadki, że kobieta męczy się z nimi prawie przez całą ciążę. Na poranne wymioty wpływa czynnik wysokiego stężenia hormonu hCG.
2. Brak miesiączki. Może być wyznacznikiem w sytuacjach, kiedy kobieta miesiączkuje regularnie. W przeciwnym razie, kiedy miesiączka nie jest regularna, kobieta o fakcie, że jest w ciąży może dowiedzieć się nawet po kilku miesiącach. Niekiedy na początku występują drobne plamienia, związane z zagnieżdżaniem się zarodka.
3. Zawroty i omdlenia. Mogą być spowodowane nie właściwym odżywianiem się ciężarnej, nagły spadek cukru, bądź następują w wyniku zmian w krążeniu krwi.
4. Zmiany apetytu. W pierwszych tygodniach ciąży może się tak zdarzyć, że nagle zaczynają drażnić Cię smaki, które jeszcze niedawno były dla Ciebie rarytasem. Dzieje się tak ze względu na zmiany w gospodarce hormonalnej.
5. Ból piersi. Bardziej widoczne żyły, ciemniejsze sutki, czy nadwrażliwość na dotyk. Te objawy również spowodowane są zmianami hormonalnymi.
6. Senność. Powodowana przez wysoki poziom progesteronu. Na początku może być wynikiem zmęczenia ze względu na nudności czy wymioty lub w początkowym stadium, ze względu na mały apetyt lub jego brak.
7. Ból brzucha. Występuje w podbrzuszu i przypomina bóle miesiączkowe. Mogą być odczuwalne zaparcia i wzdęcia. Początkowe jest to uczucie pękających pęcherzyków w podbrzuszu.
8. Wrażliwość na zapachy. Jak nigdy wcześniej, mogą zacząć Cię drażnić różne zapachy, nawet te przyjemne, np. dym tytoniowy, zapach świeżo zaparzonej kawy, ostre perfumy.
9. Częste odwiedziny w toalecie. Częste oddawanie moczu, jest wynikiem uciskania na pęcherz powiększonej macicy.
Można zauważyć, że pierwsze objawy ciąży, można źle zinterpretować. Są one bowiem niekiedy podobne do zatrucia pokarmowego czy grypy. Dotyczą one objawów w pierwszych tygodniach ciąży. Jeśli masz pewne podejrzenia, wykonaj test ciążowy. Jeśli pokaże dwie kreski, odczekaj jeszcze chwilę i umów się na wizytę do ginekologa. Nowoczesne testy wykryją już ciąże nawet wtedy, gdy stężenie hormonu hCG jest niewielkie. Pamiętaj jednaj o tym, że lekarza może potwierdzić ciążę dopiero nie prędzej jak w 6 tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here