dyżur ortopedyczny Warszawa

Złamanie otwarte jest o wiele rzadziej diagnozowane aniżeli to zamknięte, natomiast również występuje na tyle często, że warto wiedzieć o tym urazie więcej. Złamania różnego rodzaju to jedne z najczęściej rozpoznawanych dysfunkcji, jakie diagnozowane są w gabinetach ortopedycznych. To zresztą urazy, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, a bagatelizowane mogą doprowadzić do trwałej niepełnosprawności ruchowej.

O złamaniu otwartym możemy mówić wtedy, gdy pęknięta kość zdoła się przemieścić i uszkodzić tkanki miękkie, aż w końcu przebija tkankę skórną. To stan mocno zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. Trzeba pamiętać, że otwarta rana staje się pożywką dla rozmaitych patogenów, nietrudno więc o poważne zakażenie.

Złamanie otwarte daje się prosto zdiagnozować, bo przecież objawy takiego urazu są widoczne. Samo złamanie daje objawy niezwykle silnego bólu, wręcz trudnego do wytrzymania. Pacjent musi zostać natychmiast unieruchomiony i przewieziony na dyżur ortopedyczny. Warszawa na szczęście dysponuje sporą ilością obiektów, w których każdy potrzebujący znajdzie natychmiastową pomoc.

Ortopedzi, którzy zajmują się pacjentem ze złamaniem otwartym, w pierwszej kolejności podają mu antybiotyk, który chroni przed infekcjami oraz zastrzyk przeciwtężcowy. W następnym etapie wykonywany jest rentgen, ewentualnie tomografia komputerowa. Należy też zaznaczyć, że każde złamanie otwarte wymaga interwencji chirurgicznej. Chirurg ortopeda musi połączyć pękniętą kość specjalnymi śrubami oraz uzupełnić ubytki kości, jeśli takowe występują. Następnie część ciała, która uległa złamaniu zostaje usztywniona. Ostatnią częścią leczenia złamania otwartego jest nierzadko rehabilitacja.

Bez względu na rodzaj urazu, pacjent, który odczuwa silny ból, musi natychmiast udać się do specjalisty. Złamanie otwarte udaje się łatwo rozpoznać, ale nie z każdym pęknięciem kości tak jest. Rozróżnia się też przecież złamanie zamknięte, które może wystąpić z groźnym przemieszczeniem czy wyszczerbieniem kości. Zaleca się, by po doznaniu urazu, zgłosić się do lekarza nie później niż 6 godzin po wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here