Laptop - jak go odpowiednio wybrać?

Postępująca miniaturyzacja mocno zmieniła nasze postrzeganie komputerów. Komputer stacjonarny często zajmuje stanowczo za dużo miejsca w małych, wielkomiejskich apartamentach, a przeciętnemu użytkownikowi do niczego niepotrzebna jest moc, którą taki sprzęt oferuje. Dla ludzi, którzy dużo czasu spędzają poza domem teoretycznie za komputer może posłużyć tablet z podłączoną klawiaturą, ale taki sprzęt kiepsko radzi sobie z funkcjami bardziej skomplikowanymi niż edycja tekstu czy przeglądanie internetu. Laptopy już od wielu lat królują jako najbardziej uniwersalne urządzenia multimedialne i nietrudno zauważyć ich zatrważającą ilość trafiającą na rynek. Należy więc zadać sobie pytanie: Jaki laptop wybrać? Mam nadzieję odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się do czego zamierzamy wykorzystywać dany komputer. Jeśli ma służyć głównie jako maszyna do pisania i przeglądania internetu warto rozejrzeć się za małym i niedrogim netbookiem. Biznesmeni zazwyczaj potrzebują odrobinę silniejszego sprzętu, szczególnie jeśli wykorzystują w pracy specjalistyczne programy mogące wykorzystywać dużą ilość zasobów komputera. Na końcu mamy też segment gamingowy, czyli maszyny przystosowane do grania w jak najlepszych warunkach. Efekty takiego połączenia co prawda zawsze bledną w porównaniu z zestawami stacjonarnymi, ale dla użytkowników, którzy dużo podróżują może się okazać nieocenionym towarzyszem wieczornego odpoczynku.

Netbook
W przypadku netbooków same parametry komputera nie mają aż tak wielkiego znaczenia, choć wypadałoby aby komputer był wyposażony przynajmniej w 2GB ramu. W tym przypadku ważniejsze jest by komputer był lekki i wytrzymały. Warto sprawdzić jakość obudowy, a nawet sprawdzić jak układają się na niej ręce kiedy kładziemy komputer na kolanach. Powinny być to sprzęty używane głównie w takich warunkach i wygoda powinna być najważniejszym kryterium. Można natomiast trochę przyoszczędzić na ekranie, ponieważ w takich rozmiarach zazwyczaj ciężko zauważyć różnice między rozdzielczością 720p, a 1080p.

Laptop Biznesowy
Tutaj znacznie większe znaczenie będą miały parametry komputera. Przyda się procesor klasy i5 lub nawet i7 (lub ich odpowiedniki firmy amd) a także duża ilość ramu, najlepiej 8 lub więcej GB. Jeśli nie pracujemy z grafiką lub filmami, możemy natomiast odpuścić sobie kupno karty graficznej.

Laptop Gamingowy
W przypadku segmentu Gamingowego można uogólnić mówiąc, że im drożej, tym lepiej. Jest to poniekąd prawda, bo inwestycja w najlepsze procesory, kości pamięci czy kartę graficzną zawsze przyniesie widoczne efekty. Należy za to zwrócić uwagę na pojemność dysku twardego. W dzisiejszych czasach, do grania w gry nie warto kupować dysku mniejszego niż 1TB. Oprócz tego warto zapoznać się z możliwościami zamieszczonej w komputerze karty graficznej i w zależności od niej zdecydować się na rozdzielczość ekranu. Niektóre jednostki są wyposażone w ekran w rozdziałce 1440p, ale nie ma sensu w nie inwestować, jeśli zainstalowana karta graficzna nie da rady odpalić w tej rozdzielczości nowoczesnych gier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here