Oszczędne ogrzewanie, a rekuperacja

Zastanawiasz się nad dostępnymi sposobami na oszczędne ogrzewanie? W tym artykule omawiamy istotną rolę rekuperacji w redukcji kosztów ogrzewania.

Zbliżający sezon grzewczy dla wielu Polaków i Europejczyków może być bardzo trudny. Borykamy się nie tylko z rosnącymi cenami paliw, ale nawet ich dostępnością. Nic zatem dziwnego, że mnóstwo osób już teraz zastanawia się nad sposobami, które pozwoliłyby ograniczyć zużycie paliwa nie tylko w tym sezonie grzewczym, ale i kolejnych. Bowiem trudno jest liczyć na to, że w kolejnych latach sytuacja na rynku paliw będzie dużo lepsza. Już od wielu lat kładziono nacisk na jak najlepsze dbanie o niskie zapotrzebowanie budynków na energię cieplną. Osiągano to między innymi poprzez zaostrzanie przepisów dotyczących nowo wznoszonych domów jednorodzinnych oraz obiektów firmowych. Co ciekawe, jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Thermotronic w obiektach firmowych już od lat wymaga się stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, najczęściej nazywaną rekuperacją. Z uwagi na bardzo efektywne działanie systemy rekuperacji coraz częściej stosuje się również w budownictwie jednorodzinnym.

Rekuperacja w domu jednorodzinnym

Każdy dom musi być wyposażony w odpowiedni system wentylacji. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniach panowałaby wilgoć, co bardzo szybko przełożyłoby się na rozwój pleśni, grzybów i najróżniejszych nieprzyjaznych zdrowiu drobnoustrojów. O prawidłową wilgotność powietrza w domach odpowiadają systemy wentylacji. Wraz z rozwojem koncepcji mechanicznych systemów wentylacji otworzyły się nowe możliwości – należy do nich między innymi odzysk ciepła. Rekuperacja jest niczym innym jak rodzajem wentylacji mechanicznej – system jest wzbogacony o system pozwalający na odzysk energii cieplnej z wydalanego z budynku powietrza. Jak możemy dowiedzieć się ze strony firmy ASK, prawidłowo zaprojektowane oraz zamontowane rekuperatory pozwalają na odzysk nawet 90% energii zmagazynowanej w „zużytym” powietrzu. Jak nie trudno się domyśleć ma to ogromny wpływ na ostateczne koszty związane z ogrzewaniem budynku. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych z systemem rekuperacji zauważa oszczędności na poziomie kilkudziesięciu procent. Dla wielu inwestorów istotną zaletą wentylacji mechanicznej/rekuperacji jest możliwość systematycznego oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Tłoczone do wnętrza budynku powietrze jest oczyszczane poprzez specjalne filtry z najrozmaitszych zanieczyszczeń. Dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego największe znaczenie ma możliwość oddychania w domu powietrzem wolnym od smogu oraz alergenów. Wyposażona w odpowiednie filtry rekuperacja znacząco podwyższa komfort funkcjonowania domowników.



Powietrzna pompa ciepła w domu jednorodzinnym.

Rekuperacja to nie wszystko

Oczywiście rekuperacja nie jest źródłem ciepła – systemy te pozwalają jedynie na oszczędzanie już wyprodukowanej energii. A zatem oszczędna instalacja grzewcza to również odpowiednio dobrane urządzenia grzewcze. Inwestorzy, którym szczególnie zależy na oszczędnym ogrzewaniu zazwyczaj decydują się na kompleksowe wyposażenie budynku w energooszczędne instalacje typu: pompa ciepła, kolektory słoneczne oraz rekuperacja. Jako dodatkowe awaryjne źródło ciepła zazwyczaj w takich projektach wykorzystywane są kondensacyjne kotły gazowe, które charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. Kocioł gazowy może być wykorzystywany w sytuacjach, gdy temperatura zewnętrzna jest na tyle niska, że uniemożliwia prace pompy ciepła – w przypadku powietrznych pomp ciepła ograniczenie pracy zazwyczaj występuje na poziomie kilkunastu stopni Celsujsza na minusie.

W Polsce na ogół montuje się powietrzne pompy ciepła, ponieważ urządzenia te są stosunkowo proste w montażu oraz niedrogie (w porównaniu z innymi rodzajami pomp ciepła) w zakupie. Chociaż należy przyznać, że w obecnym trudnym okresie kryzysu energetycznego na urządzenia te panuje bardzo wysoki popyt, przez co najzwyczajniej trudno jest o szybką realizację zamówień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here