Rozliczenia podatkowe - niechciany obowiązek

Nikt nie lubi rozliczać się z urzędem skarbowym. Państwo coraz częściej wymaga od nas więcej, niż byśmy tego chcieli. Każdego roku składamy do urzędu skarbowego rozliczenie podatkowe, dlaczego? Odpowiedź jest dosyć prosta, nikt nie chce zostać ukarany za brak lub nieprawidłowe oświadczenie podatkowe. Wspólne pieniądze, tak naprawdę nie są wspólne. Wszyscy korzystamy ze służby zdrowia, czujemy się bezpieczni, dzięki policji czy posyłamy dzieci do darmowych szkół. Wszystko to z naszych wspólnych podatków. Wystarczy zdecydować jaki urząd skarbowy chcemy wybrać i złożyć rozliczenie podatkowe.
Jednak, czy aby na pewno w dzisiejszych czasach służba zdrowia jest za darmo? Odwiedzając każdy szpital prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, możemy dopatrzyć się wielu niedociągnięć. Długi czas oczekiwania, braki w wykwalifikowanej kadrze, zarówno jeżeli chodzi o lekarzy jak i pielęgniarki, a przede wszystkim przestarzały sprzęt, który bardzo często jest wadliwy.
Wydawać by się mogło, że nasze państwo dobrze funkcjonuje. Jednak pewien niesmak pozostaje, bez względu na to, jaki urząd skarbowy wybierzemy. Cały czas mamy poczucie, że nasze pieniądze są bardzo źle lokowane. Państwowe szkoły są darmowe, ale czy aby na pewno są skuteczne? Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, ilu rodziców wysyła swoje dzieci na dodatkowe lekcje. Gdyby szkoły państwowe były efektywne, nie musielibyśmy dokształcać swoich pociech.
Rozliczenie podatkowe jest bardzo nieprzyjemne, bez względu na to jaki urząd skarbowy wybierzemy. Poczucie że jesteśmy oszukiwani, cały czas nas dręczy. Nikt nie lubi płacić podatków. Nikt nie lubi być wykorzystywany. Dzisiejszy podatnik jest nagminnie wykorzystywany. Państwo pomaga najbiedniejszym i najbogatszym, klasa średnia zostaje zepchnięta na margines. Oszustwa podatkowe bardzo często dotyczą najbogatszej grupy społecznej, która zazwyczaj nie zostaje ukarana. Bogatemu wolno znacznie więcej, a pospolity Kowalski może jedynie podjąć decyzję jaki urząd skarbowy wybrać, ale na przypadkowe i nieprzypadkowe błędy w rozliczeniu podatkowym nie może sobie pozwolić. Konsekwencje w takich sytuacjach są bardzo srogie.
Nikt nie lubi podatków, każdy wolałby ich uniknąć. Jednak nie ma takiej możliwości. Każdy obywatel musi rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Darmowe szkoły, pomoc medyczna czy usługi policji, to tylko kilka przykładów, gdzie zostają lokowane nasze pieniądze. Spora suma zostaje przekazana również politykom, nie zawsze nam się to podoba. Jednak, jak wyglądało by nasze państwo, gdybyśmy mieli prywatną służbę zdrowia, czy wynajmowali specjalną grupę osób, do pilnowania porządku na ulicach? Kilka osób głośno stwierdzi, że prywatna służba zdrowia to doskonałe rozwiązanie, gdyż istnieją państwa, które świetnie prosperują w taki sposób. Jednak czy aby na pewno sprawdziłoby się to w Polsce? Nie sądzę. By sprywatyzować służbę zdrowia, potrzeb wielu lat. Dlatego szanujmy to co mamy. Narzekajmy, że nasze podatki są bardzo wysokie, ale cieszmy się tym co jest, bo zawsze mogłoby być gorzej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here