Badanie wzroku

Nawet gdy wydaje nam się, że nasz wzrok jest dobry, warto od czasu do czasu udać się do okulisty, aby zrobić kontrolne badanie. Być może właśnie rozpoczyna się proces chorobowy, który – wcześnie wykryty – okaże się w pełni wyleczalny? Nowoczesne metody wykrywania takich rozwijających się chorób mogą nas zaskoczyć!

Komputerowe badanie oczu

Podstawowym badaniem wzroku jest komputerowa ocena krzywizny i rogówki oraz ocena wady wzroku. Dzięki temu badaniu można ocenić, czy oko jako aparat optyczny, jest sprawne. Nie jest to jednak badanie wykazujące, czy mamy poważne choroby oczu, powiązane na przykład z cukrzycą lub miażdżycą. Temu służy badanie całego oka za pomocą biomikroskopu. Jest to specjalistyczna lampa szczelinowa, która pozwala na obejrzenie naszego narządu wzroku w całości: od rogówki i soczewki, aż po dno oka i siatkówkę. Podczas takiego badania widoczne jest, w jakim stanie są nerwy wzrokowe, a co za tym idzie, czy nie trawią nas choroby ogólnoustrojowe, które mają wpływ na stan naszych oczu.

Badania obrazowe oczu

Jednymi z najnowocześniejszych technik badań oczu są badania obrazowe oka (HRT, GDX, OTC). Wykonuje się je najczęściej w procesie szerszej diagnostyki po tym, jak wykryte zostały już wstępnie takie choroby oczu jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), czy podczas diagnozowania zmian towarzyszących cukrzycy oraz toczącego się nowotworu. Dzięki badaniom obrazowym można bardzo dokładnie obejrzeć stan przekrojów poszczególnych tkanek oka, takich jak siatkówki, rogówki czy tarczy nerwu wzrokowego.

USG oka

Niekiedy lekarze ordynują również wykonanie USG oka. Z każdym dziesięcioleciem obserwujemy wyraźny postęp w technologii pozwalającej na wykonanie tego badania w sposób coraz bardziej rzetelny. USG oka jest niesamowicie pomocne w sytuacjach, gdy zastosowania w diagnostyce nie może znaleźć w konkretnym przypadku lampa szczelinowa. Dzięki USG oka można sprawdzić stan oczodołu. Choroby oczu, które predestynują do wykonania badania USG to głównie bielmo rogówki i zaćma.

Ultraszerokokątne badanie dna oka

Jest to nowoczesne badanie dna oka z możliwością sfotografowania siatkówki tak, aby uzyskać obraz o zakresie 200 stopni. To nowoczesne badanie pozwala sprawdzić jednocześnie stan dna oka i stan nerwu wzrokowego. Dzięki tak szerokiemu spektrum możliwe jest szybkie zdiagnozowanie jakie choroby oczu mogą dotyczyć pacjenta, bez wykonywania serii uciążliwych i czasochłonnych badań.

Testy diagnostyczne przy podejrzeniu zapalenia oka

Poza wspomnianymi wyżej technikami badania oczu istnieją jeszcze te, które jako przedmiot badania stawiają łzy i inne wydzieliny pochodzące z oczodołu. Najczęściej pacjent zostaje skierowany na takie badania, gdy podejrzewa się u niego zapalenie oka i gdy odczuwa takie objawy jak suchość i pieczenie oczu oraz gdy jednocześnie z oczu sączy się wydzielina o ropnym charakterze. Przeprowadza się wówczas test Schirmera, ocenę czasu przerwania filmu łzowego, sprawdza się ubytki w nabłonku rogówki oraz weryfikuje stan fałdków spojówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here