fotowoltaika

Fotowoltaika dla domu cieszy się ogromną popularnością, co wynika w głównej mierze z coraz atrakcyjniejszych cen zakupu i montażu instalacji PV, możliwości otrzymania bezzwrotnej dotacji. Korzystanie z energii odnawialnej pozwala w dużej mierze uniezależnić się od zakładu energetycznego, obniżyć rachunki za prąd i produkować darmową energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne dla domu to świetne rozwiązanie, ale przed zdecydowaniem się na inwestycję warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami.

Co ma znaczenie w przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne do domu?

Panele fotowoltaiczne są w stanie przechwycić energię promieniowania słonecznego i zamienić ją na energię elektryczną, którą można spożytkować w dowolny sposób. Darmowy prąd służy do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, zasilania urządzeń elektronicznych itd. Bardzo ważną kwestią jest to, aby nie oszczędzać nadmiernie na zakupie paneli fotowoltaicznych. Powinno się dokonać zakupu od licencjonowanego dystrybutora na rynku instalacji PV. Przy wyborze paneli trzeba mieć na uwadze ich parametry techniczne i wydajność. W zależności od producenta ceny mogą się różnić w mniejszym lub większym stopniu, dlatego nie należy się nimi kierować, najważniejsza będzie specyfikacja paneli. Kolejną kwestią jest to, aby zaopatrzyć się we wszystkie elementy u jednego producenta. Zagwarantuje to ich kompatybilność, poprawne działanie całej instalacji. Najlepiej skorzystać z fachowego doradztwa, aby dokonać właściwego wyboru. Doświadczeni instalatorzy wiedzą najlepiej, jak dobrać sprzęt, aby wszystko ze sobą bezproblemowo współpracowało. Przełoży się to oczywiście na efektywność całej instalacji fotowoltaicznej.

O czym powinien pamiętać każdy inwestujący w fotowoltaikę?

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej jest to, aby dobrać odpowiednią moc. Wymaga to przeanalizowania rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. W tym celu ponownie warto skorzystać z usług fachowca, który wykona audyt fotowoltaiczny. Jeśli wszystko ma prawidłowo działać, to kluczowe będzie właściwe zamontowanie paneli. Sprawdzić trzeba też to, czy zostały one przetestowane i zweryfikowane przez producenta. Przy wyborze paneli fotowoltaicznych niezwykle ważnym parametrem jest moc szczytowa, to samo dotyczy tolerancji mocy. W celu uzyskania jak najszybszego zwrotu z inwestycji zaleca się złożenie wniosku o przyznanie dofinansowania na zakup i montaż instalacji PV dla domu. Jeśli ma ona moc od 2 kW do 10 kW, to można liczyć na uzyskanie bezzwrotnej dotacji. Do wyboru są programy Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz ulga termomodernizacyjna. Przedstawiciel firmy fotowoltaicznej powinien pomóc wypełnić wniosek o dofinansowanie. Podczas wybierania paneli PV trzeba mieć też na uwadze długość i zakres gwarancji, kompleksowość usług. Profesjonaliści oferują przygotowanie produktu, wykonanie audytu fotowoltaicznego, montaż i serwis oraz pomoc przy wyborze paneli, załatwianiu formalności, ubieganiu się o dofinansowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here