Bank, na co zwrócić uwagę?

Pieniądz rządzi światem. O tej prawdzie nie trzeba nikomu przypominać. Współczesne społeczeństwo nie wyobraża sobie życia bez pieniędzy. A skoro pieniądze to i konieczność ich przechowywania, obracania nimi, oszczędzania i pożyczania. Najlepiej w tej dziedzinie sprawdzają się instytucje prowadzące usługi finansowe, czyli banki.
Wchodząc w dorosłość i zarabiając pierwsze pieniądze, staje się przed dylematem jaki bank wybrać. Czy postawić na polski kapitał, czy wieloletnią tradycję, a może skorzystać z chwilowej promocji.
Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt różnych banków. Tych znanych z reklam telewizyjnych, banerów na zawodach sportowych i tych mniej znanych, które funkcjonują dzięki poleceniom lub niezwykle korzystnym warunkom współpracy z klientami.
Większość banków oferuje podobne produkty finansowe: konto osobiste, konto oszczędnościowe, kartę bankomatową, kartę kredytową, debet w koncie, kredyty i pożyczki. Różnice i to znaczne pojawiają się w oprocentowaniu, opłatach za prowadzenie konta i czasowym promocjom.
Wybierając optymalne rozwiązanie dla siebie i decydując na jaki bank się zdecydować należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Po pierwsze, czy bank oferuje konto bez opłat i na jakich warunkach się to odbywa (czasem brak opłat obwarowany jest np. ilością wypłat z karty lub wysokością zakupów ).
Po drugie, jak działa bankowość internetowa, czy bank obsługuje płatności NFC oraz BLIK.
Po trzecie, czy konto osobiste jest oprocentowane.
Po czwarte, jaka jest wysokość opłaty za użytkowanie karty bankomatowej (w niektórych bankach brak jest opłaty rocznej)
Po piąte, jaka jest prowizja za wypłat z bankomatów.
Po szóste, jakie dodatkowe produkty można dodać do konta: np. konto oszczędzające, limit debetowy, karta kredytowa na korzystnych warunkach.
Po siódme, czy istnieje możliwość oszczędzania i inwestowania.
Po ósme, jeśli mamy dzieci, czy istnieje możliwość założenia subkonta dla dziecka.
Po dziewiąte, czy bank jest zintegrowany z systemem EWUŚ oraz proponuje podpis elektroniczny.
Dopiero po sprawdzeniu, jaki bank spełnia nasze wymagania można podjąć decyzję o założeniu konta.
Przed dokonaniem tej czynności warto przygotować sobie konieczne dokumenty. Najczęściej bank poprosi o jeden lub dwa dokumenty potwierdzające tożsamość. Jednym będzie dowód osobisty, drugim może być paszport, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem, np. legitymacja pracownicza lub studencka. Kolejnym dokumentem jest zaświadczenie o zatrudnieniu lub wysokości miesięcznych wypłat. Czasem bank zadowoli się deklaracją, że zapewnimy miesięczne wpływy na konto.
Część banków z dobrze rozwiniętą bankowością zdalną umożliwia załatwienie wszystkich formalności drogą internetową lub telefoniczną, a umowę podpiszemy w obecności kuriera, który dostarczy nam wszystkie dokumenty do domu.
Czy istnieje bank idealny? Jaki bank spełnia wszystkie nasze wymagania? O tym musimy przekonać się poszukując informacji we wszystkich możliwych źródłach. Warto dobrze przeczytać wszystkie informacje a nie polegać jedynie na reklamie, w której znana z telewizji postać próbuje przekonać nas, że to jej bank jest najlepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here