Krótkowzroczność, miopia lub bliskowzroczność – takie nazwy nosi wada wzroku polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko i problemach z dostrzeganiem przedmiotów w oddali. Krótkowidz może na skutek tego przed dłuższy czas nie zauważać u siebie wady wzroku, ponieważ bez kłopotu widzi swoje najbliższe otoczenie. Co powoduje krótkowzroczność i jak można ją korygować?
Przyczyny występowania krótkowzroczności
Dokładne przyczyny krótkowzroczności nie zostały do końca poznane, choć w wielu przypadkach uznaje się ją za wadę dziedziczoną genetycznie. Jeśli więc sami jesteśmy krótkowidzami, zwracajmy szczególną uwagę na jakiekolwiek problemy ze wzrokiem u naszych dzieci. Krótkowzroczność pojawia się u nich bowiem dość wcześnie i może pogłębiać się aż do ukończenia 20. roku życia. Za przyczyny miopii uznaje się również czynniki zewnętrzne: zbyt bliskie siedzenie ekranu telewizora, smartfona czy komputera albo czytanie przy nieodpowiednio ustawionym świetle może przyczynić się do osłabienia wzroku. W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne, które wpadają do oka, ogniskują się przed jego siatkówką, zamiast na niej, co powoduje rozmycie się obrazu – dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc
Korygowanie krótkowzroczności
Osoby z wadą krótkowzroczności mogą używać okularów z odpowiednio dobranymi szkłami lub soczewek kontaktowych, m.in. produkowanych przez markę Acuvue. Często oba te rozwiązania stosowane są wymiennie, w zależności od sytuacji. Soczewki z pewnością świetnie sprawdzają się w przypadku osób chcących aktywnie uprawiać sport, przy treningach gier zespołowych czy nawet joggingu. Po aplikacji ich na powierzchnię oka są bowiem praktycznie niewyczuwalne, nie ograniczają pola widzenia i nie są w stanie wypaść. Miękkie, delikatne i wykonane z materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu soczewki kontaktowe są wygodne do noszenia zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci czy nastolatki, pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny przy ich pielęgnacji.
Innym sposobem korygowania krótkowzroczności stosowanym współcześnie jest laserowa korekcja kształtu rogówki, tak aby promienie światła wpadały w prawidłowy sposób do oka. Tego typu operacje niekoniecznie mogą być przeprowadzane w każdym przypadku występowania krótkowzroczności, co ustalane jest przy początkowych konsultacjach.