Docieplenie budynków jest niezwykle ważne. Odpowiednie ocieplenie nie tylko pozwala utrzymać ciepło w budynku, ale również chroni konstrukcję przed wilgocią oraz zniszczeniami.
Niestety konsekwencje błędów popełnianych przy ocieplaniu budynków nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Mogą wyjść na jaw nawet parę lat po zakończeniu budowy. Niesamowicie ważne jest, aby już na samym początku sprawdzić, czy budynek został odpowiednio ocieplony, aby w przyszłości nie martwić się źle wykonaną pracą. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy dociepleniach budynków?
Błędy w dociepleniach budynków — nieprawidłowe przygotowanie podłoża
Ocena podłoża musi zostać wykonana bardzo dokładnie i skrupulatnie. Należy również pamiętać, aby podłoże, na które ma zostać położony materiał ociepleniowy, był zabezpieczony przed glonami, porostami i być ogólnie wyczyszczony.
Należy również zwrócić uwagę na geometrię ścian — ważne jest, aby były one jak najbardziej wyrównane. Warto pamiętać, że ściany pod skosem nie mogą być ocieplane styropianem — w takich sytuacjach najlepiej sprawdza się wełna mineralna.
Ściana powinna zostać wyrównana przy pomocy specjalnych zapraw wyrównujących. Dobrym pomysłem jest również wykonanie próby z kawałkiem wybranego materiału ocieplającego, aby sprawdzić, czy materiał ten odpowiednio przylega do ściany.
Błędy w dociepleniach budynków — nieprawidłowa dokumentacja projektowa
Przygotowanie dobre dokumentacji projektowej jest podstawą, jeśli chodzi o docieplenia budynków. Firmy budowlane muszą postarać się już na samym etapie tworzenia dokumentacji o to, aby nie było w niej żadnych błędów.
Aby ocenić, czy dokumentacja projektowa została odpowiednio wykonana, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Podejrzanym powinno być to, gdy podana jest ogólna nazwa materiału — na przykład po prostu “styropian”. Zawsze musi być podany rodzaj materiału, parametry i inne czynniki.
Ważnym aspektem dokumentacji projektowej jest również wyliczenie współczynnika przenikania ciepła. To właśnie ten współczynnik określa, w jakim stopniu wybrany materiał pozwala na “uciekanie” ciepła. Współczynnik “U” powinien być podany dla wszystkich ścian — zewnętrznych oraz wewnętrznych. Nie dopuszczalne jest również, gdy w dokumentacji nie znajdziemy dokładnego wyliczenia, a jedynie informacje, że odpowiada on wymaganym normom.
Należy również zwrócić uwagę na to, jak opisane są miejsca szczególnie narażone na zwiększone przepływy ciepła lub pary wodnej. Dla takich elementów budowy powinny być wykonane rysunki technologiczne ze szczegółowym opisem technicznym.
Jakie są konsekwencje źle wykonanego docieplenia budynku?
Można wyróżnić wiele negatywnych konsekwencji nieodpowiednio wykonanego ocieplenia budynku. Oczywistym problemem jest nieefektywność docieplenia, chłód w domu oraz zwiększone rachunki.
Jedna z najpoważniejszych jest niemożliwość dodawania kolejnych warstw ocieplenia i konieczność rozebrania całego ocieplenia budynku.
Rozszczelnienie izolacji może również skutkować korozję biologiczną, a nawet odspojenie całego ocieplenia. W konsekwencji może to doprowadzić do katastrofy budowlanej. Nie warto więc ignorować tego etapu budowy, gdyż jest on niesamowicie ważny.