psychoog

Jako psycholog nasza praca będzie odbywała się przede wszystkim z ludźmi. Będziemy poznawać ich historię oraz problemy, z którymi na co dzień się borykają. Niektórych przypadkach ich terapią będą poważne problemy natury psychicznej, społecznej czy seksualnej, a w niektórych będą to problemy, z którymi po prostu nie będą oni sobie mogli poradzić sami i będą potrzebowali pomocy specjalisty. W jaki sposób wygląda praca psychologa oraz jak wygląda jego praca poza gabinetem? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-psychologa/

Praca psychologa – w jaki sposób pracuje psycholog?

Jako psycholog będziesz wykonywał swoją pracę naprawdę różnych miejscach. Jednak dzisiaj nie o tym. Klasyczne zajęcia, w których będziesz wykonywała swoją pracę będą pracą przede wszystkim z pacjentami. Będziesz pomagał w ich problemach psychicznych oraz społecznych. Do tego do Twoich zadań będzie wstawienie diagnozy lub opinii. Bardzo istotne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, który cię odwiedza. Jako psycholog musisz być osobom, która umie wysłuchać. Musisz również sprawiać pozory zainteresowanego, nawet kiedy problem wydaje ci się błahy. Co prawda istnieją pewne mechanizmy oraz szablony zachowań, ale tak naprawdę twój pacjent zawsze będzie inny. Jeżeli posiadasz uprawnienia, będziesz również przeprowadzać psychoterapię.

Czasami wystarczy pacjentowi jedynie wygadać się, a innym razem potrzebny będzie cały proces leczenia. Będzie on polegał na rozmowie, próbie wytłumaczenia pacjentowi tego, co przeżywa oraz pomocy w nazywaniu tego po imieniu. Do tego stosować będziesz poznane podczas studiów techniki takie jak rysunek, gry czy stosowanie psychodram. Dodatkowo jeżeli jesteś psychologiem klinicznym możesz podczas terapii posiłkować się lekami, ponieważ masz prawo wystawiać na nie recepty. Możesz prowadzić treningi interpersonalne. W gabinecie odwiedzać cię będą osoby, które mają inne problemy i potrzeby. Niektórych przypadkach będą potrzebowali oni jedynie opinii i zaświadczenia potrzebnego do różnych instytucji, a innym razem będziesz wykonywać test na inteligencję czy osobowość danego pacjenta.

Praca poza gabinetem psychologa

Twoja praca nie zawsze kończy się po wyjściu z siedziby, w której przyjmujesz swoich pacjentów. W domu czeka Cię szereg czynności, takich jak przygotowanie do następnych wizyt czy analiza zebranych już danych na temat swoich pacjentów. Wówczas przygotowujesz rekwizyty, ilustracje czy animacje, które najczęściej wykorzystywane są w w pracy dziećmi czy osobami nierozwiniętymi intelektualnie. Dokonujesz też interpretacji wyników testów na inteligencję osobowość czy prawdopodobieństwo uzależnienia lub innej choroby psychicznej.

Zobacz też: http://4emotion.pl/psycholog-praca-na-etacie-czy-wlasny-gabinet-psychologiczny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here