Filament to podstawowy materiał, z którego powstaje wydruk 3D. Jest wykorzystywany w drukarkach, które drukują za pomocą metody FDM. Zazwyczaj filament bazuje na plastiku, do którego dodane mogą być modyfikujące jego właściwości dodatki, które na przykład zapewniają mu odpowiedni efekt wizualny. Z jakich filamentów można zatem wybierać i co warto o nich wiedzieć?
Podstawowe materiały, z jakich dostępne są filamenty 3D
Istnieje wiele materiałów sztucznych, które nadają się do tworzenia filamentów 3D. Wśród nich jednymi z najbardziej popularnych są PLA oraz ABS. Zyskały sobie wielką przychylność przede wszystkim ze względu na swoje właściwości fizyczne. Nie wymagają zbyt wysokiego ogrzewania, dlatego praktycznie każda drukarka 3D jest w stanie sprostać ich wymaganiom. Jednocześnie pozwalają na liczne modyfikacje i nie mają zbyt wygórowanej ceny.
Warto przy tym pamiętać, iż ABS jest bardzo twardy i odporny na działanie różnych czynników zewnętrznych. Dzięki temu może być wykorzystywany do tworzenia elementów, które będą często wykorzystywane i poddawane silnym oddziaływaniom mechanicznym. Nieco lepiej niż PLA znosi też oddziaływanie substancji żrących i rozpuszczalników organicznych, choć także nie powinien mieć z nimi długotrwałego kontaktu.
Z kolei PLA jest bardziej delikatny i mniej odporny, ale za to posiada pewną elastyczność, która może sprawić, że łatwiej będzie znosił naprężenia, zwłaszcza w większych obiektach. Nie należy go jednak wystawiać na długotrwałe oddziaływanie silnie żrących substancji (kwasów i zasad) albo na działanie rozpuszczalników organicznych.
Dowolne kolory i efekty wizualne
Niewątpliwą zaletą filamentów to jest, że posiadają przeróżne kolory, od białego aż po czarny. Dzięki temu możesz uzyskać praktycznie dowolny kolor swojego wydruku. Niektóre drukarki oraz dodatkowe akcesoria, które można do nich dokupić, oferują nawet możliwość tworzenia wielokolorowego wydruku bez przerywania pracy.
Możemy mieć do czynienia także z transparentnymi materiałami, które w przypadku gotowego wydruku będą w jakimś stopniu przepuszczać światło i prześwitywać, albo z takimi, które nie posiadają tej zdolności. Inne ciekawe właściwości optyczne to na przykład metaliczny lub brokatowy połysk, czy też świecenie w ciemności. Na wielką uwagę zasługują również filamenty, które są w stanie symulować wygląd kamienia, ceramiki albo drewna. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie naprawdę różnorodnych i idealnie dopasowanych do naszych potrzeb przedmiotów.
Odpowiednie właściwości fizyczne
Oferowane filamenty do drukarek 3D mają nie tylko wyglądać efektownie, ale też powinny wykazywać się szeregiem pożądanych właściwości fizycznych. Większość z nich jest na przykład izolatorami, ale w przypadku, w którym konieczne będzie przewodzenie prądu, warto sięgnąć po specjalistycznie przygotowane filamenty przewodzące, oparty na przykład o wykorzystanie nanorurek węglowych, grafenu lub innych struktur węglowych.