Jak określić kod pocztowy naszej miejscowości?

W dobie internetu coraz rzadziej posługujemy się tradycyjną pocztą, piszemy coraz mniej prawdziwych listów i wysyłamy coraz mniej paczek pocztowych. Można powiedzieć, że to znak czasów – chociaż wciąż znajdujemy zwolenników listownej korespondencji, jest ich mimo wszystko niewielu. Rola poczty coraz częściej ogranicza się zatem do dostarczania rachunków (a i to przejmują maile) czy zamówionych przez internet zakupów, sporadycznie także pocztówek i kartek świątecznych.
Kod pocztowy jest nieodłącznym elementem naszego adresu. Każdy kraj ma swoje własne reguły ich budowania, zawsze jest to jednak ciąg liczb, czasami uzupełnianych o litery. Jego głównym zadaniem jest ułatwianie sortowania listów i paczek. Polskie kody pocztowe składają się z pięciu cyfr, w dwóch blokach. Jak zatem sprawdzić, bez korzystania z wyszukiwarki kodów, jaki kod pocztowy ma nasza miejscowość?
Pierwsza cyfra z kodu pocztowego oznacza tak zwany okręg kodowy lub pocztowy. Przykładowo, kody zaczynające się od zera pochodzą z Warszawy i jej okolic, te z jedynką – z Olsztyna, dwójką – Lublina i Kielc, trójka oznacza że paczka nadeszła z Krakowa, Rzeszowa lub pobliskich miejscowości, czwórka to Katowice i Opole, piątka Wrocław, szóstka – Poznań i Zielona Góra, siódemka reprezentuje Szczecin oraz Koszalin, ósemka – Gdańsk i Bydgoszcz, dziewiątką natomiast legitymuje się Łódź.
Cyfra druga oznacza strefę kodową, wskazującą część okręgu kodowego, w którym dana miejscowość się znajduje. Większe miasta mają przydzielone od jednej do aż sześciu różnych kombinacji cyfr strefowych. Zgodnie z powyższą charakterystyką numerów okręgów, Warszawa i powiaty ościenne to od 00 do 05, do Kielc przypisany jest numer 25, a do Radomia 26 (mimo tego, część miejscowości pod Kielcami posługuje się numerem 26), Kraków – 30 lub 31, numer od 60 do 61 oznacza Poznań, natomiast 90 do 94 sugeruje Łódź.
Trzecia cyfra symbolizuje obszar, który jest podległy konkretnej rozdzielni. Wyjątkiem są większe miasta, które cyfra ta dzieli na pewne umowne części.
Dwie pozostałe cyfry oznaczają już konkretną placówkę pocztową lub jednostkę doręczeniową (jedynie w największych polskich miastach).
Niektóre instytucje jednak zyskały możliwość posiadania własnego kodu pocztowego. I tak, dla Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej jest to 00-940 (co ciekawe, 00-950 to kod pocztowy skrytek w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1, mimo że poczta ta posługuje się kodem 00-001), Narodowy Bank Polski korzysta z 00-919, Telewizja Polska SA z 00-999 a Polskie Radio SA z 00-977.
Kod pocztowy jest nadzwyczaj ważną częścią adresu. Nawet jeśli pomylimy nazwisko odbiorcy, przekręcimy nazwę ulicy czy miejscowości, to prawidłowo wpisany kod gwarantuje trafienie do odpowiedniej placówki pocztowej, skąd dalej droga jest już prostsza. Musimy dbać również o sposób jego wpisywania – w ostatniej linijce, najlepiej około trzech centymetrów od dolnego brzegu kartki czy koperty, by maszyna sortująca mogła go wychwycić bez większych problemów, oszczędzając dodatkowej pracy pracownikom sortowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here