Z jakimi filmikami typu challenge możemy spotkać się w internecie?

Przeglądając strony internetowe, a zwłaszcza oglądając filmiki na youtube, można natknąć się na stosunkowo nowy typ materiałów video, a mianowicie challenge. Są to krótkie, zabawne filmiki, w których ich twórcy wykonują przeróżne zadania i wyzwania, jak na przykład zjedzenie ostrej papryczki chili czy sprankowanie bliskiej osoby. Pomysłów na takie filmiki video jest nieskończenie wiele, a to wszystko zależy od kreatywności twórcy czy jego subskrybentów, którzy często domagają się niektórych challenge’y w komentarzach. Zatem jakie są challenge wśród tych najpopularniejszych?
Wiele wyzwań dotyczy wykonania jakiegoś zadania związanego z jedzeniem, na przykład wspomniane wcześniej zjedzenie ostrej papryczki, jedzenie jabłek bez użycia rąk czy wypicie tajemniczej mikstury (w której skład wchodzą przeróżne artykuły spożywcze z kuchni, które niekoniecznie tworzą razem smaczne połączenie). Popularny jest na przykład „pizza challenge”, który polega na upieczeniu pizzy z przypadkowych składników i spożycie jej.
Powstaje również wiele wyzwań z kategorii kosmetyków, które polegają między innymi na robieniu makijażu w niecodziennym wydaniu. W sieci można znaleźć też wiele filmików typu „mój chłopak robi mi makijaż” i tym podobne.
Można by zadać sobie pytanie: co mają na celu autorzy tworzący challenge? W większości przypadków odpowiedź jest prosta: chodzi o zdobycie jak największej ilości wyświetleń oraz polubień, co przekłada się na zarobienie większej sumy pieniędzy. Wiele nastolatków próbuje w ten sposób zaimponować swoim znajomym, zdobyć ich akceptację oraz popularność i rozgłos.
Jednak to nie wszystkie motywacje do tworzenia tego typu nagrań. Jakiś czas temu bardzo popularny stał się tak zwany „Ice Bucket Challenge”, który polegał na oblewaniu się lodowatą wodą z wiadra, o czym świadczy sama nazwa. Można by pomyśleć, że to wyzwanie jest zupełnie pozbawione sensu, jednak wnikając głębiej w powstanie tego pomysłu okazuje się, że ma on na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat ALS, czyli stwardnienia zanikowego bocznego. Jest to nieuleczalna choroba, której skutkiem jest zanik mięśni w ciele człowieka. Challenge ten zdobył ogromny rozgłos, ponieważ promuje tak szczytny cel.
Jednak znaczna większość wyzwań umieszczanych w internecie jest nieprzemyślana i nie wnosi żadnych wartości, mimo to coraz więcej osób decyduje się na takie filmiki. Niesie to za sobą spore ryzyko i coraz więcej challenge’y staje się niebezpieczna dla ich twórców.
Jednym z takich wyzwań jest bardzo popularny ostatnio „In My Feelings Challange”, który polega na tańczeniu do tytułowej piosenki przy drzwiach toczącego się samochodu. Niesie to za sobą ogromne ryzyko, ponieważ może skończyć się to poważnymi obrażeniami, a nawet wypadkiem, który może zakończyć się niepełnosprawnością lub śmiercią. Przykrym jest jednak fakt, że tak niewiele osób zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Inną sprawą jest to, że jest to jawne łamanie prawa, które może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Jak widać challenge mogą być zarówno pozytywne i wartościowe, jak również bezsensowne i niebezpieczne, dlatego warto zastanowić się, jaki cel wspieramy swoimi wyświetleniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here