Jak stworzyć skandynawską sypialnię

Skandynawskie wnętrza sypialni na pierwszy rzut oka wyglądają dość prosto i surowo, ale za sprawą stosowanych w nich materiałów i drobnych akcentów, czyli chociażby narzut na łóżko, uzyskują mimo tego przytulny i przyjazny wizerunek. Są niezwykłym połączeniem swobody, minimalizmu, nowoczesności i komfortu. A jak takie wnętrza tworzyć?

Przemyślane połączenia kolorystyczne

Prawie w każdej aranżacji kluczową rolę odgrywają kolory. To one podpowiadają, w jakim stylu zostało zaprojektowane dane wnętrze – to klasyczne będzie wypełnione ciepłymi brązami i beżami, podczas gdy taka sypialnia glamour będzie mącić oczy różem zestawionym z czernią i srebrem lub złotem.

Z kolei w stylu skandynawskim kolorystyczne pierwsze skrzypce zawsze gra biel i wszelkie jej możliwe odcienie. Jasne barwy są przełamywane kolorami ziemistymi. Jeżeli więc sypialnia została pomalowana na biało i wszystkie dopasowane do niej meble również są białe, warto zastosować w niej np. szare narzuty na łóżko i dopełnić całość brązowymi wazonami, oprawami świetlnymi lub jeszcze innymi akcesoriami.

Miękkie i przytulne tkaniny

Jeszcze ważniejszą rolę w skandynawskich aranżacjach odgrywają tkaniny. Pomimo tego, że jasne barwy (takie jak biel) kojarzą się z majestatyczną i chłodną surowością, styl skandynawski nie jest wcale zimny, dlatego należy go ocieplać przy pomocy odpowiednich tekstyliów.

Świetnym przełamaniem dla pozornego chłodu będą materiały naturalne, takie jak len czy po prostu klasyczna bawełna. Na łóżku koniecznie powinny zagościć grubsza narzuta na łóżko i oczywiście liczne puchate poduszki. W centralnej części pomieszczenia można ustawić miękki dywan z frędzlami, a na oknach zawiesić długie proste firany, które przepięknie udekorują ramy okienne.

Efektywne i efektowne oświetlenie

Typowymi dekoracjami dla skandynawskich sypialni są wspomniane już narzuty na łóżko, dywany, poduszki dekoracyjne, wiklinowe kosze oraz żywe rośliny. Oprawy świetlne powinny pozostać wręcz niezauważone. Muszą być subtelne, ale muszą też dobrze działać.

Prawdziwe skandynawskie wnętrze zawsze będzie czarować wszystkich swoją jasnością i niesamowitą przejrzystością oraz przestronnością. Aby taki efekt uzyskać, trzeba je bardzo dobrze oświetlić, wykorzystując do tego celu przynajmniej kilka różnych lamp (w tym również i lampy podłogowe oraz mniejsze lampki nocne).

Narzuty na łóżko znajdziesz w ofercie Vege Home.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here