Kim jest radca prawny

Wiele osób na co dzień boryka się z różnymi przepisami prawnymi, które ciężko zrozumieć. Najczęściej zwracają się one do kancelarii adwokackiej. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Ale można skorzystać także z usług radcy prawnego, który także służy pomocą.

Kto to jest radca prawny?

Jest to osoba posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze, skończyła aplikację radcowską, następnie zdała egzamin i jest wpisana na listę radców prawnych. Można zostać radcą prawnym idąc alternatywnymi ścieżkami edukacji, jednak jedno jest pewne – każdy radca ma bardzo rozległą wiedzę z zakresu prawa.

Każdy radca posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe. Z jakie powodu? Ubezpieczenie jest wymagane, aby zapewnić klientowi maksymalną ochronę jego interesów.

Jaki obowiązki należą do radcy prawnego?

Przede wszystkim jego praca skupia się na świadczeniu usług prawnych. Głównym zadaniem radcy jest udzielanie prawnych porad, reprezentowanie klienta przez organami administracji publicznej oraz oczywiście przed sądem, sporządzanie wszelakich pism, opinii prawnych, a także opiniowanie kontraktów.

Są to główne obowiązki, które zazwyczaj pochłaniają cały czas pracy radcy prawnego. Ale oczywiście może on wykonywać także inne czynności, które zostały mu zlecone przez klienta lub firmę. W lipcu 2015 roku weszły przepisy prawne w życie, które mówią, że radca prawny może być obrońcą w postępowaniu karnym, jeśli nie pozostaje w stosunku pracy.

Gdzie znaleźć dobrego radcę prawnego?

Każda kancelaria prawna posiada swoją stronę internetową, dlatego jedną z dróg poszukiwania radcy jest internet. Oczywiście w większych miastach jest bardzo wiele takich usług i bardzo często nie wiadomo, na kogo się zdecydować. Przed podjęciem decyzji należy przede wszystkim poczytać opinie oraz komentarze klientów danej kancelarii. Najważniejszą rzeczą jest to, aby radca prawny miał duże doświadczenie. Klient będzie miał wówczas pewność, że jego sprawa jest w dobrych rękach.

Szukanie radcy prawnego można zacząć także od wejścia do kancelarii i porozmawianie z radcą. Pierwsze wrażenie jest ważne i po wstępnej rozmowie można zdecydować się, czy dana osoba przypadła do gustu czy nie. Dobrym sposobem jest także popytanie znajomych, sąsiadów i rodziny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here