ptak

Ptaki są niezwykle popularnymi towarzyszami naszego domowego życia. Chętnie zabieramy je do swoich domów, aby cieszyć się ich towarzystwem, wyglądem i wspaniałym śpiewem. Możemy wybierać spośród kanarków, papużek i słowików. Każdy z tych gatunków potrzebuje oczywiście odpowiednich warunków do swojego życia. Przyjrzyjmy się zatem, jakie klatki będą dla nich najbardziej odpowiednie.

Klatka dla ptaka. Czy zawsze może być taka sama?

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to kwestia wyboru klatki. Z pozoru wydawać by się mogło, że niezależnie od gatunku ptaka, każda klatka będzie dla niego tak samo dobra. W praktyce okazuje się jednak, że różne gatunki mają różne potrzeby, a co za tym idzie: powinny zostać zaopatrzone w różne klatki dla ptaków.

Najważniejsza cecha, którą należy się kierować, to oczywiście wielkość ptaka. Im większy, tym klatka powinna mieć odpowiednio większe rozmiary. Dzięki temu pupil będzie miał odpowiednią przestrzeń do życia: do znalezienia swojego ulubionego miejsca, rozprostowania skrzydeł i krótkiego lotu. Oprócz tego warto zadbać także o nasz własny komfort, który pozwoli nam wygodnie umieszczać w niej nowe elementy, podawać jedzenie i wodę, czy po prostu wyciągać małego, skrzydlatego przyjaciela.

Klatki dla papużek

Jednymi z najchętniej wybieranych ptasich towarzyszy są papużki. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj latają one w kierunku poziomym, co oznacza, że klatka dla nich powinna być stosunkowo szeroka i długa, dzięki czemu będą mogły się po niej wygodnie poruszać. Warto wybrać taką, która ma przynajmniej 60 cm szerokości, co pozwoli nam na trzymanie dwóch papużek, a jednocześnie zagwarantuje odpowiednią ilość miejsca na różne akcesoria, w tym na zabawki czy drążki.

Klatki dla kanarków

Kanarki powszechnie uchodzą za najłatwiejsze w hodowli zwierzęta, zwłaszcza, że nie mają zbyt dużych wymagań względem swojego otoczenia. W przeciwieństwie do papużek z reguły niewiele korzystają lub w ogóle nie korzystają z zabawek, dlatego najczęściej nie wymagają umieszczania zbyt wielu w swoim domu. Wystarczą im najprostsze żerdki, linki lub patyczki, aby mogły jedynie zmienić pozycję z “ziemi” na wyższą wysokość.

Ze względu na to, że kanarki równie chętnie latają, jak i skaczą, powinny mieć klatkę o stosunkowo dużych rozmiarach, aby czuły się tam swobodnie. Absolutne minimum to podstawa o długości 60 cm oraz wysokości 40 cm.

Gdzie ustawić klatkę?

Ostatnia ważna kwestia, która dotyczy klatki dla ptaka, to sprawa jej ustawienia. Przede wszystkim powinna znaleźć się w zacisznym miejscu, w którym mały skrzydlaty przyjaciel nie będzie narażony na przeciąg, nadmierną ekspozycję na słońce, ogrzewanie z grzejnika albo promieniowanie elektromagnetyczne. Dzięki temu jego życie będzie spokojniejsze, dłuższe i lepsze, bez żadnych zewnętrznych zagrożeń.

Warto zadbać także o to, by do klatki nie miały dostępu małe dzieci ani inne zwierzęta, które mogłyby niepokoić ptaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here