Śluz podczas całego cyklu menstruacyjnego kobiety zmienia się i może sygnalizować, jaki jest jego aktualny etap. Z tego względu warto wiedzieć, jaki śluz przed okresem wskazuje na to, że zbliża się moment rozpoczęcia się miesiączki. Od czego zacząć? Po pierwsze warto zwrócić uwagę na aktualny wygląd wydzieliny pochwowej, bowiem może to być wystarczającą wskazówką.
Wydzielina, którą produkuje kobiece ciało przed okresem, posiada swoją własną nazwę w medycznej terminologii – jest to śluz typu G. Nazwa ta nie jest przypadkowa – pochodzi od substancji, która determinuje produkowanie przez organizm właśnie tego typu wydzieliny. Substancja ta nazywa się gestagen. Okres, kiedy wydzielany zostaje właśnie taki śluz, jest inaczej nazywany fazą bezwzględnej niepłodności. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, to śluz tego typu powstaje w okolicy szyjki macicy, a dokładnie w najniższej jej części.
Przed okresem, jak to już zostało wspomniane wcześniej, wydzielina typu G staje się niemożliwa do przeniknięcia przez plemniki. Warto zwrócić również uwagę na jej kolor – zazwyczaj śluz ma białą barwę, czasem o żółtawym zabarwieniu. Również jego konsystencja jest bardzo charakterystyczna – wydzielina typu G jest o wiele bardziej gęsta niż w innych fazach cyklu, ma lepką konsystencję. Równocześnie jej ilość nie jest aż tak duża, w porównaniu z dniami płodnymi śluzu jest wręcz mało. Z tego względu często można wtedy odczuć uczucie suchości w pochwie. Zmiana ta zależy od zmian hormonalnych – w drugiej fazie cyklu, czyli okresie, który zaczyna się po owulacji, aż do momentu rozpoczęcia się miesiączki organizm wydziela największą ilość śluzu. Hormonem, który dominuje w tym czasie, jest progesteron. To on sprawia, że śluz szyjkowy jest gęstszy i najmniej przejrzysty. Czas ten jest czasem niepłodności – taka konsystencja wydzieliny pochwowej utrudnia plemnikom dostanie się do komórki jajowej i zapłodnienie.
Badać śluz szyjkowy można również samemu, we własnym domu. Obserwacja taka może być bardzo wartościowa w rozpoznaniu nieprawidłowości w cyklu. Warto pamiętać, by badanie taki przeprowadzać o odpowiedniej porze dnia. Śluz, który wydzielany jest przed rozpoczęciem miesiączki, najlepiej jest obserwować o wczesnej godzinie porannej, najlepiej od razu po przebudzeniu. Warto również pamiętać o odpowiedniej technice takowego badania. Najczęściej kobiety używają do tego papieru toaletowego, który wsuwają do pochwy na odpowiednią głębokość, a potem mogą przyjrzeć się pozostałej na nim wydzielinie. Nie jest to jednak najlepszy sposób – by uniknąć błędu w obserwacji najlepiej jest użyć palca. Palec ten powinien zostać zdezynfekowany przed rozpoczęciem badania, by uniknąć potencjalnej infekcji. Czasem pojawiają się błędne interpretacje takiego badania – przykładowo czasem normalny śluz owulacyjny brany jest za upławy, które zazwyczaj wskazują na stan zapalny. Przez to kobiety często zaczynają leczyć się na własną rękę i nie konsultują tego z lekarzem. Przed okresem wydzielina czasem ma brązowe zabarwienie – to może wskazywać na to, że znajduje się w niej krew.