Normy ciśnienia tętniczego

Wiele osób lekceważy sobie sprawy związane ze swoim zdrowiem. Często nawet niepokojące objawy nie są powodem, żeby zacząć się badać. Warto czasem zatrzymać się w tym pędzie życia i zrobić coś dla siebie, coś co może w porę uratować Ci życie. Zrób podstawowe badania oraz badaj regularnie ciśnienie. Ciśnieniem tętniczym nazywamy nacisk płynącej krwi na ściany tętnic. Jak wysokie ono będzie zależy od wydolności naszego serca oraz szerokości i sprężystości ścian naczyń. Często słyszymy, że ludzie nie orientują się jakie jest prawidłowe ciśnienie. Aby zmierzyć poziom ciśnienia dokonujemy pomiaru skurczowego oraz rozkurczowego. Ciśnienie skurczowe powstaje w momencie skurczu serca, gdy krew wpychana jest do naczyń, a rozkurczowe, podczas napełniania się serca krwią. Aby mieć pewność, ze pacjent jest całkowicie zdrowy lub, czy cierpi na nadciśnienie, musimy dokonać kilka, a nawet kilkanaście pomiarów dziennie. Nie możemy stwierdzić tego, wykonując jeden pomiar, gdyż ciśnienie w tym momencie może być podwyższone ze względu na sam jego pomiar. Drugim sposobem jest założenie na całą dobę specjalnego urządzenia mierzącego ciśnienie (holtera). Ciśnienie tętnicze krwi u dziecka, zależy od wagi, płci, wzrostu, wagi. W celu sprawdzenia czy normy są prawidłowe, należy spojrzeć w siatki centylowe. Natomiast u osoby młodej szacuje się, ze ciśnienie optymalne to 120 na 70. Prawidłowe ciśnienie krwi u osoby dorosłej:
120/80 mm Hg optymalne ciśnienie
120-129/80-84 mm Hg normalne ciśnienie
130-139/85-89 mm Hg prawidłowe wysokie ciśnienie
140-159/90-99 mm Hg łagodne nadciśnienie
160-179/100-109 mm Hg umiarkowane nadciśnienie
180/110 mm Hg i powyżej ostre nadciśnienie
Nie prawdą jest, że osoby starsze mają prawo mieć wyższe ciśnienie. Trochę różnią się normy dla osób do 80 roku życia i po 80 roku życia:
– osoba przed ukończeniem 80 lat i przy zdrowym trybie życia ma normę do 140, osoba chora między 140- 150,
– osoby powyżej 80 lat, przy zdrowym trybie powinny mieć ciśnienie poniżej 150.
Nadciśnienie tętnicze jest przeważnie ściśle powiązane z oba typami cukrzycy. Dla cukrzyków prawidłowa wartość ciśnienia to 140 na 80/85. Ciśnienie mierzymy w domu, aparatem elektronicznym, przez tydzień zarówno rano i wieczorem. Zanim dokonamy pomiaru należy chwilę odpocząć, około 5 min.Zapisane pomiary w dzienniczku przedstawiamy lekarzowi, a On na ich podstawie stwierdzi co robić dalej. przyczynami, które powodują nadciśnienie tętnicze są:
• zwiększona pobudliwość nerwowa,
• zaburzenia snu,
• uczucie przemijającego ucisku w głowie, zwłaszcza w okolicy potylicy i w skroniach,
• kołatanie serca,
• szum i zawroty głowy (a równocześnie nie występują jakieś wyraźniejsze uchwytne zmiany narządowe),
• miernie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.
Z nadciśnieniem tętniczym nie ma żartów. Należy pomyśleć o zmianie dotychczasowego trybu życia, przestrzegania zalecanej przez lekarza diety oraz nie unikania przyjmowania zalecanych lekarstw, systematycznie kontrolowanie ciśnienia, ograniczenie używania soli, uprawianie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności, unikanie dużych wysiłków fizycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here