Od kogo kupić lub wynająć mieszkanie

Mieszkanie jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Jedni mają możliwość zakupu mieszkania, inni muszą je wynajmować. Gdzie najlepiej rozglądać się i szukać ofert zakupu i wynajmu mieszkania we Wrocławiu?

Zakup mieszkania

Ktoś kto chce kupić mieszkanie, w pierwszej kolejności musi określić jaką kwotę może przeznaczyć na zakup. Dzięki temu sprecyzuje swoje możliwości, ile ma gotówki, a ile musi dobrać kredytu. Poza tym konieczne jest przemyślenie metrażu poszukiwanego mieszkania. Jeśli mamy już zakupić mieszkanie, to wiadomo, że lepiej wybrać takie, które posłuży nam na lata. Niektórzy są zdania, że lepiej kupować mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki temu można kupić mieszkanie bliżej centrum, wyremontowane, nie wymagające dodatkowych nakładów finansowych. Inną opcją jest zakup całkiem nowego mieszkania, bezpośrednio od dewelopera, na przykład od omegabuildings. Ponieważ miasto nie ma wolnych działek blisko ścisłego centrum, to osiedla najczęściej budowane są na obrzeżach miasta. Współpraca z deweloperem ma liczne zalety, mamy bowiem całkiem nowe mieszkanie, które możemy wyremontować według swojego gustu, upodobań. Poza tym na etapie budowy można zażyczyć sobie dokonanie niewielkich zmian, takich jak prysznic zamiast wanny, przemieszczenie odpływu itp. Zakup mieszkania u dewelopera ułatwia też załatwienie formalności z ewentualnym kredytem. Firmy deweloperskie mają w tej dziedzinie duże doświadczenie. Mieszkanie na nowym, niezniszczonym, zadbanym osiedlu podnosi komfort codziennego funkcjonowania.

Wynajem mieszkania a lokalizacja

Podobnie jak to jest w wypadku zakupu mieszkania, konieczne jest określenie swoich potrzeb dotyczących lokalizacji, wielkości i standardu mieszkania. Studenci na przykład muszą sporo podróżować po mieście, a często nie mają samochodu. Z tego względu najlepszą opcją dla takiego młodego człowieka będzie wynajem mieszkania blisko uczelni. Dla rodzin z dziećmi lokalizacja mieszkania nie jest aż tak istotna, ponieważ prawie każda rodzina ma chociaż jeden samochód, który ułatwia podróżowanie po takim mieście jak Wrocław. Czasami spotkać można także turystów zainteresowanych wynajmem tak zwanym krótkoterminowym. Dla takich osób najlepszą lokalizacją będzie centrum miasta. Wrocław ma tę zaletę, że bez względu na to, gdzie się wynajmie mieszkanie, komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta. Komunikacja miejska ma wiele promocji cenowych, więc często dużo tańszą opcją jest korzystanie z innych środków transportu niż własny samochód.

Wynajem mieszkania a standard

Standard jednego mieszkania od drugiego może bardzo się różnić. Dla studenta na przykład najważniejsza jest cena wynajmu, kąt w którym będzie mógł się spokojnie pouczyć, przygotować do zajęć i odpocząć. Rodziny, które poszukują mieszkania do wynajęcia, z pewnością potrzebują większej przestrzeni i lepszego standardu wykończenia. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, to koniecznie niezbędna jest większa lodówka, pralka, zmywarka niż w wypadku wynajmu singlom lub studentom. Wiele firm pośredniczy w wynajmie mieszkania, są również deweloperzy, tacy jak wrocławski kimorent, od którego można bezpośrednio wynająć mieszkanie. U tego typu firm można wynająć albo puste albo w pełni umeblowane lokum. Jakich pytań możemy się spodziewać przed podpisaniem umowy związanej z wynajmem mieszkania?

Informacje, które musimy podać przed podpisaniem umowy najmu

Trzeba się liczyć z tym, że zanim wynajmiemy mieszkanie, to właściciel mieszkania chciałby wiedzieć, z kim będzie współpracować. Czy na przykład jesteśmy studentem, rodziną, singlem, czy pracujemy albo czym się zajmujemy zawodowo. Obecnie dość istotnym czynnikiem jest informacja czy posiadamy obywatelstwo polskie czy jesteśmy obcokrajowcami (jeśli tak, to czy posiadamy Kartę Pobytu, pracę). Właściciel ma również prawo wiedzieć, na jak długo chcielibyśmy wynająć mieszkanie oraz ile osób będzie mieszkać w mieszkaniu. Poza tym na etapie wstępnej rozmowy warto uściślić szczegóły dotyczące nałogów, takich jak palenie papierosów lub to, czy w mieszkaniu mogą zamieszkać zwierzęta.

Umowa najmu

Umowa stanowi zabezpieczenie dla dwóch stron, zarówno właściciela mieszkania jak i wynajmującego. Jeśli właściciel nie chce z nami podpisać umowy, to jest to podejrzana sprawa. Dzięki temu, że mamy na piśmie sprecyzowane warunki wynajmu, jako wynajmujący, mamy zapewnioną stabilność związaną z kwotą opłat, czasu wynajmu, warunków, na które się zgodziliśmy, ewentualnych wizyt właściciela mieszkania. Dzięki umowie mamy sprecyzowane warunki ewentualnego zrezygnowania z wynajmu, w jakim stanie trzeba zostawić mieszkanie (czy na przykład ma być odmalowane, w jakich kolorach). Właściciel czuje się zabezpieczony pod względem prawnym, często bowiem trzeba podać, w razie wypowiedzenia umowy, alternatywny adres zamieszkania. Poza tym, pod względem prawnym, umowa pozwala uczciwie rozliczyć się właścicielowi mieszkania z urzędami i podatkami.

Bez względu na to, czy stoimy przed decyzją o zakupie czy o wynajmie mieszkania, warto przeanalizować, czy nawiązujemy współpracę z godną zaufania stroną umowy. Dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnych stresów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here