Jak wybrać wędkę spinningową

Wędkarstwo spinningowe to jedna z najpopularniejszych form łowienia ryb drapieżnych. Jest to jednak metoda stosunkowo wymagająca (a jednocześnie bardzo skuteczna), która gwarantuje sukcesy tylko przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Najważniejszym z nich bez wątpienia jest wędka. Popatrzmy zatem, jakie jej cechy będą najważniejsze.

Na czym polega spinning?

Spinning to bardzo aktywna forma połowu ryb drapieżnych. Wykorzystuje sztuczne przynęty, które są umiejętnie zarzucane i ściągane w taki sposób, aby imitowały ruch małej rybki – ofiary drapieżnika. Jest to metoda wykorzystująca praktycznie bezustanną pracę wędkarza, który musi wprawić przynętę w swoisty taniec, ściągający uwagę upragnionej zdobyczy. Niemal bez przerwy zmienia się w niej pozycję i nie ma mowy o posiedzeniu sobie przy piwku, więc warto nie tylko uzbroić się w cierpliwość, ale i w bardzo dobry sprzęt, który ułatwi taką gimnastykę.

Warto przy tym pamiętać, że spinning jest wykorzystywany w polowaniu na duże, mocne i waleczne ryby. Najbardziej kojarzy się z nim szczupak, ale sprawdzi się również w przypadku innych gatunków, jak choćby okonia.

Wytrzymałe wędzisko

Mocne, waleczne ryby, które są najważniejszymi ofiarami podczas połowów spinningowych, będą poddawały wędzisko sporym obciążeniom. Będą walczyć z zaciętością o uwolnienie się, co prowadzi do tego, że wędka będzie musiała znieść naprawdę wiele. Dlatego też należy od samego początku zaopatrzyć się w kij renomowanej marki, który będzie w stanie pokonać drapieżną rybę. Musi być bardzo wytrzymały, wykonany z jak najlepszej jakości materiałów i opatrzony gwarancją producenta. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nawet w trakcie najbardziej zaciętego boju cię nie zawiedzie.

Duża elastyczność i dalekie rzuty

Aby zabrać się za metodę połowu spinningowego, należy sięgnąć po wędkę o dużej elastyczności wędziska. Będzie nie tylko ułatwiać walkę z mocną rybą i zmniejszy szansę na złamanie się kija, ale też zagwarantuje dalsze, lepsze rzuty. Warto przy tym pamiętać, że rzut jest dosłownie podstawą zwycięstwa w połowie spinningowym. Wędki spinningowe o dużej wytrzymałości i elastyczności, choć nie są w pełni uniwersalne, pozwolą na oddawanie precyzyjnych i dalekich rzutów, a także sprawdzą się w przypadku wielu gatunków. Co więcej, praca z nimi będzie po prostu komfortowa i bezpieczna.

Lekka i poręczna budowa

O tym, ile trzeba się napracować, aby wędkarstwo spinningowe było skuteczne, już wspominaliśmy. Należy zatem wybrać taką wędkę, która będzie lekka, wygodna i poręczna. Dzięki temu nie tylko oddawanie rzutów, ale i ściąganie przynęty z jej pomocą będzie bardzo wygodne. Nawet osoba początkująca będzie dzięki temu mogła szybko nauczyć się spinningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here