Posiadanie własnej hali magazynowej to – z punktu widzenia przedsiębiorstwa – olbrzymi luksus. Niestety, aby ona powstała, konieczne jest uwzględnienie szeregu przepisów budowlanych, a także czynników, które będą miały praktyczny wpływ na funkcjonalność hali i sposób jej użytkowania.
Rozmiar – parametr najważniejszy
Najważniejszym kryterium dotyczącym realizacji projektu hali magazynowej jest jej rozmiar, a co za tym idzie – jej łączna przestrzeń użytkowa. Z praktycznego punktu widzenia, jej powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 450 m2. Mówiąc o optymalnych wymiarach hali, trzeba mieć na względzie m.in. konieczność wykorzystania regałów wysokiego składowania i możliwość sprawnego poruszania się wózków widłowych. Dlatego większość zaprojektowanych w ten sposób hal ma szerokość wynoszącą od 15 do 36 m. Konstrukcje te wyposaża się często w dodatkowy ściąg pomiędzy wiązarami, dzięki czemu uzyskuje się prostą strukturę z dachem dwuspadowym. W trakcie realizacji projektu warto też zastanowić się nad implementacją dwuteownikowej ramy pełnościennej, która zapewni możliwość wysokiego składowania znajdujących się w hali przedmiotów.
Hala stalowa i struktura obudowy
Stalowa hala magazynowa to obiekt, który można w miarę łatwo obudować. Zaletą stosowanych w tym przypadku obudów jest ich niska cena, która całkowicie deklasuje koszt wykonania wycinka muru. Obudowy hali magazynowych mogą być wyprodukowane z:
- Płyt warstwowych, które najczęściej wyposażone są w dodatkową, poliuretanową warstwę izolacyjną. W zależności od konfiguracji, płyty te mogą być montowane jako elementy ścian lub też… połaci dachowych. Poszczególne rodzaje płyt różnią się między sobą kształtem, formą, ale i sposobem montażu. Jedną z istotniejszych kwestii przy wyborze takiej płyty, jest sposób zakrycia jej łącznika.
- Blacha trapezowa to bardzo popularny wariant obudowy, który wyróżnia się niską ceną i łatwym sposobem montażu. Trzeba jednak pamiętać, że hala magazynowa pokryta blachą trapezową nie ma właściwości termoizolacyjnych.
- Ściany oporowe – to konstrukcje, które stawiane są metodą tradycyjną. Buduje się je pomiędzy stalowymi słupami konstrukcyjnymi, wykorzystując do tego celu również płyty warstwowe. Zaprojektowana w ten sposób hala magazynowa wyróżnia się dużą trwałością, aczkolwiek posiada również określone właściwości termoizolacyjne. Na marginesie warto podkreślić, że w ten sposób konstruuje się budynki na potrzeby np. rolnictwa (np. jako magazyny żywności).
Podsumowując, zaprojektowanie i wybudowanie konstrukcji hali magazynowej, to tylko niewielki wycinek wszystkich niezbędnych prac. Ten etap inwestycji, jak i szereg pozostałych, może zrealizować firma Kobexstal, która – dzięki wieloletniemu doświadczeniu – wykonała już wiele takich projektów.