Rozwód a podział majątku — Jak to zorganizować?

0
711

Gdy dwoje ludzi zaczyna prowadzić wspólne życie, naturalną koleją rzeczy jest tworzenie wspólnego majątku. Razem kupuje się meble, buduje dom, często bierze wspólny kredyt. Gdy małżeństwo chyli się ku końcowi, powstaje problem, jak podzielić majątek. Postępowanie w tej sprawie zależne jest od tego czy jest to rozwód z orzekaniem o winie, czy nie.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Sprawy dotyczące podziału majątku bywają niestety bardzo trudne. W grę wchodzą tu okoliczności prawne, ale nie tylko. Należy wziąć pod uwagę wiele innych okoliczności.

Najczęściej sąd próbuje dokonać fizycznego podziału, uwzględniając wielkość udziału w majątku obu stron. Sąd musi mieć na uwadze interes społeczno-gospodarczy i uwzględniać zapisy zawarte w kodeksie postępowania cywilnego.

Zdarzają się sytuacje, w których fizyczny podział okazuje się niemożliwy. Wówczas sąd zmuszony jest szukać innych rozwiązań. Jednym z nich może być przyznanie np. nieruchomości jednej ze stron. Wówczas nałożony jest również obowiązek spłaty. Jeżeli dowody na to wskazują, może zdarzyć się tak, że nierówny podział majątku po rozwodzie będzie jedyną sprawiedliwą decyzją.

Trzecią możliwością jest sprzedaż. Wówczas łatwiej jest podzielić majątek względem współwłaścicieli. Nie jest to jednak takie oczywiste. Sąd z urzędu musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, aby zorientować się, jaka jest sytuacja rodziny i w jakich proporcjach rozdzielić majątek. Wszystko uzależnione jest od konkretnej sprawy. Dowodami w sprawie mogą być rachunki i paragony, o których przedłożenie może nas poprosić sąd. Musi on przeanalizować przepływ pieniędzy w małżeństwie i ustalić, czy i jaka część majątków osobistych była finansowana przez majątek wspólny.

Przykładem może być dom, który jest własnością jednego ze współmałżonków, natomiast jego remont został sfinansowany przez partnera.

Gdzie szukać pomocy?

W sprawach o podział majątku ważne jest znalezienie dobrego adwokata, który jest specjalistą od rozwodów. Jest to ważne z tego względu, że takie osoby cechuje duże doświadczanie i obecność przy wielu tego typu rozprawach. Naturalnie adwokaci posiadają wykształcenie kierunkowe i specjalistyczną wiedzę prawniczą, która jest niezbędna, by móc skutecznie walczyć o majątek

Jeżeli strony są zgodne co do podziału majątku i zakończenia małżeństwa, to sprawa jest łatwiejsza. Sytuacja komplikuje się, gdy następuje rozwód z orzeczeniem o winie. Konsekwencje takiej decyzji wiążą się z wieloma utrudnieniami, zwłaszcza gdy strony są skłócone, trudniej jest ustalić fakty i wiele procesów rozciąga się w czasie, podczas gdy chcemy, żeby ten koszmar jak najszybciej się zakończył. Zadbajmy o solidne wsparcie adwokackie, a pomoże on sprawnie przejść przez wszystkie etapy sprawy o podział majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here