Senior i zakupy online

Zakupy przez internet często wzbudzają wiele niepewności, zwłaszcza u osób starszych, które w stosunku do nowych technologii są bardzo nieufne. Niestety, wszystkie te wątpliwości są niesłuszne i powinniśmy pomagać osobom w słusznym wieku oswajać się z internetowymi zakupami, gdyż byłyby dla nich wspaniałym rozwiązaniem ze względu na wygodę, jaką zapewniają. Emeryt mógłby dokonywać zakupów i płacić za nie, wygodnie siedząc w fotelu. Następnego dnia kurier dostarczyły zamówione artykuły pod same drzwi. Brzmi jak idealne rozwiązanie. jednak bardzo rzadko sytuacje takie mają faktycznie miejsce. Dlatego też ważne jest oswajanie starszych osób z technologią. Nie pouczanie, a pełne cierpliwości zapoznawanie z tajnikami zakupów na odległość.

Bardzo często emeryci są nieufni nawet w przypadku zwyczajnych przelewów dokonywanych na poczcie. Bardzo często boją się zadawać pytania, by nie wyjść na nieelokwentnych. I właśnie tu rozpoczyna się błędne koło. Zachęcajmy takie osoby, by jak najwięcej pytały. Pamiętajmy, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Im więcej będą zaś pytać, tym więcej będą wiedzieć i będą się czuć coraz pewniej, także w sklepach internetowych. Powstała nawet specjalna inicjatywa Senior Online, polegająca na propagowaniu wśród starszych osób zakupów online.

Na pocztach zamierza się też otworzyć dodatkowe stanowiska specjalnie dla seniorów, gdzie będą mogli dokonać na przykład płatności przelewem. Wszystko zostanie im oczywiście dokładnie wytłumaczone w przystępny, zrozumiały sposób, jak na przykład jakimi liczbami należy zastąpić kwadraciki, jak wypełnić druczek, jak prawidłowo podać swoje dane. Chodzi przede wszystkim o to, by otwierać seniorom nowe horyzonty, a nie pozwalać na to, by zamykali się na świat. Istotne jest również to, by starać się im ułatwiać życie, a nie utrudniać. Pamiętajmy, że każdy z nas będzie kiedyś w takim wieku.

Senior Online jest inicjatywą powstałą w ubiegłym roku. Ma ona na celu propagowanie internetowych zakupów, a oprócz tego generalnie nowych technologii wśród seniorów. Projekt działa na wielu płaszczyznach. Jedną z nich są strony internetowe mające charakter informacyjny, co niedługo po ufundowaniu przedsięwzięcia uznane zostało za… Kompletny brak logiki. Dlaczego bowiem udzielać seniorom porad przez internet, jeśli… Nowe technologie są właśnie tym, o czym chce się informować? Potwierdziły się obawy, iż do większości starszych osób, a więc grupy docelowej, informacje przekazywane taką drogą po prostu nie dotrą.

Organizatorzy zdecydowali się więc pójść w innym kierunku. Organizują w miastach całej Polski spotkania z seniorami, na których udzielają im informacji odnośnie komputerów, internetu, zakupów online. Uczestnicy zadają mnóstwo pytań, nie musząc się jednocześnie martwić o to, czy będą oceniani, czy nie. Niestety jednak, w warsztatach wciąż nie bierze udziału wiele osób. Wielu niezainteresowanych spotkaniami uważa, że do niczego nie jest im to potrzebne, inni zaś niechętnie przyznają, że po prostu się wstydzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here