Spokojny sen, czyli jak wybrać odpowiedni materac?

Szacuje się, że człowiek spędza średnio 1/3 swojego życia śpiąc. Musimy zatem wiedzieć, że aby nasz sen był spokojny i przynosił faktyczną ulgę, bardzo ważne jest to, jaki materac do tego celu wybierzemy. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, ze wybór odpowiedniego materaca, wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się nam początkowo wydawać. Jakie czynniki należy wziąć tutaj pod uwagę? Co będzie dla nas kluczowe, jeśli chodzi o wybranie odpowiedniego materaca? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – odpowiednia twardość materaca

To, od czego należy zacząć przygotowania do wyboru odpowiedniej jakości materaca, to przede wszystkim jego twardość. Przyjmuje się w tym celu jedną zasadę. Dla osób, których waga jest większa, kupuje się materace o większej twardości. Osoby o niewielkiej wadze, wcale nie muszą kupować materacy bardzo twardych. Dlaczego właśnie w ten sposób wybieramy materac? Przede wszystkim, ważny jest tutaj komfort snu. Musimy pamiętać o tym, że kiedy śpimy, nie tylko odpoczywa nasz umysł, ale też ciało. Kręgosłup, nogi, czy kark – to elementy naszego ciała, które przy nieodpowiednim doborze materaca mogą nas boleć. Ile razy zdarzyło nam się wstać niewyspanym? Przyczyną naszego niewyspania, a co za tym idzie – także i złego humoru, jest w dużej mierze nieodpowiednio dobrany materac. Stąd też, warto jest wiedzieć, na jakie czynniki w tym aspekcie zwracać uwagę. Sama twardość materaca to jeszcze nie wszystko.

Odpowiednie ułożenie stref na materacu

Materace, poza tym, że służą one w dużej mierze do spania, pełnią też różne inne funkcje. Zdarza się, ze jeśli borykamy się z problemami związanymi z nieprawidłowym działaniem naszego kręgosłupa, konieczne może okazać się kupienie materaca, który będzie pełnił dla nas funkcje zdrowotne. W dużej mierze, zależne jest to od tego, jak dokładnie rozkładają się strefy, które są bardziej miękkie lub twarde. Dla osób, które borykają się z problemami związanymi z bolącym kręgosłupem, świetnym rozwiązaniem są materace, które na wysokości pleców i odcinka lędźwiowego, są znacznie twardsze, niż np. u wezgłowia. Z kolei osoby, które mają spore problemy z bolącym karkiem, powinny kupować materace, których strefa u wezgłowia, będzie znacznie twardsza, niż ta np. oscylująca w okolicach lędźwi.

Rozmiar materaca – dlaczego jest ważny?

Kolejną kwestią, o którą należy zadbać, kiedy kupujemy odpowiedni dla naszych potrzeb materac, jest ta związana z jego wymiarami. Musimy być bowiem świadomi, że najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zakup właściwej jakości materaca, jest dopasowanie jego rozmiaru do rozmiarów ramy naszego łóżka. Część sklepów daje nam też możliwość zakupu kompletu, w skład którego wchodzi zarówno rama łóżka, jak i materac. Są to jednak bardzo nieliczne przypadki i zwykle jest tak, że materac kupujemy osobno, jak również osobno kupujemy ramę do łóżka. Jeśli jednak będziemy mieć na względzie wszystkie powyżej opisane wskazówki, z pewnością uda nam się dokonać właściwego zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here